Brazília: krajina kávy

Brazília. S týmto pojmom si spájame nekonečné pláže, dažďový prales, pláž Copacabana, karneval v Riu a caipirinhu. Ale vedeli ste, že táto najväčšia krajina Južnej Ameriky je tiež najväčším producentom kávy na svete?
Vysvetlíme Vám, v čom spočíva tajomstvo brazílskej kávy.

Kvety pokušenia
alebo ako prišla káva do Brazílie

Písal sa rok 1727. Keďže Brazília chcela takisto zarábať na rozvíjajúcej sa komodite kávy, ale sama nijaké kávovníky nemala, bol Colonel Francisco de Mello Palheta poslaný do francúzskej Guyany, aby odtiaľ do krajiny prepašoval žiadané semienka kávy. Bol si vedomý toho, že tomu, kto zo susednej krajiny prepašuje kávu, hrozí smrť.

Ale Don Francisco predsa len išiel. Zviedol manželku guvernéra Guyany a poprosil ju o zopár vzácnych plodov. Ako poďakovanie za jeho služby lásky mu ona podarovala bohatú kyticu. V nej sa skrývali vytúžené kávové semienka.

A odvtedy už nič nestálo v ceste vstupu Brazílie do obchodu s kávou...

Cafes Do Brasil – z Brazílie do celého sveta

Rozmach Brazílie k vedúcemu producentovi kávy sa začal v časoch portugalskej kolonizácie. Na začiatku 19. storočia sa káva stala v Európe obľúbeným a módnym nápojom mnohých vrstiev obyvateľstva. Dopyt po kávových zrnách stúpal, obchod s kávou prudko vzrástol.

Ideálna klíma v juhovýchodnej Brazílii priala pestovaniu kávy a čoskoro Brazília exportovala viac kávy ako akákoľvek iná krajina. Najväčšie plantáže boli okolo roku 1830 v Paraíba Tal medzi São Paulo a Rio de Janeiro.

Malé pobrežné mestečko Paraty ako najbližší prístav bolo povýšené na prosperujúce prekladisko drahocenných zŕn - z pokojného koloniálneho mestečka sa káva na lodiach prepravovala do Európy a celého sveta. Až výstavbou železničného spojenia medzi São Paulo a Rio de Janeiro sa káva od druhej polovice 19. storočia naloďovala z týchto dvoch veľkých prístavných miest.

A dnes? Aj keď Vietnam medzičasom exportuje viac kávy ako Brazília, je táto juhoamerická krajina stále najväčším producentom kávy na celom svete.

Svetový majster v pestovaní kávy

S 2,7 milióna ton kávy je najväčšia krajina Južnej Ameriky nesporne na vrchole krajín produkujúcich kávu a dodáva takmer jednu tretinu celkovej spotreby kávy na svete. Na druhom mieste je Vietnam s takmer 1,6 miliónmi ton.

Brazília dnes pestuje na ploche vyše 2,4 milióna hektárov prevažne kvalitné druhy kávy Arabica. Kávové plantáže Brazílie zaberajú spolu asi veľkosť Sicílie a ležia prevažne v miernom podnebí na juhovýchode krajiny, predovšetkým v spolkových krajinách Minas Gerais a São Paulo.

Mimochodom, Brazília nie je len kávovou veľmocou. Sami Brazílčania vypijú toľko kávy ako žiaden iný národ, takže veľká časť vyprodukovanej kávy ostáva v krajine. Podiel Brazílie na celosvetovej konzumácii kávy tvorí hrdých 13 % – viac kávy sa vypije už len v USA. Pri spotrebe na hlavu je však v popredí celkom iná krajina – Fínsko. Fíni vypijú ročne viac ako 11 kilogramov kávy na hlavu a teda takmer dvakrát tak veľa ako Brazílčania.

Cafezinho: malá silná káva

Brazílčania milujú kávu a obzvlášť ich „Cafezinho“. Malá silná káva sa zvyčajne pije v kaviarňach rýchlo postojačky a za horúca – samozrejme bez mlieka. Cafezinho patrí k Brazílii ako cachaça alebo caipirinha a stretnete sa s ním takmer na každom rohu.

Už v roku 1941 opísal spisovateľ Stefan Zweig tradíciu pitia Cafezinho vo svojej knihe „Brazília. Krajina budúcnosti“:

„Ak navštívite v Brazílii nejaký dom, ponúknu Vám v ktorúkoľvek hodinu počas dňa kávu, chutnú čiernu kávu v malých šálkach, je to tu samozrejmosťou. Pije sa iným spôsobom ako u nás – alebo oveľa viac, nepije sa, ale hodíte ju do seba na jeden raz, ako keby ste pili likér, celkom horúcu, takú horúcu, že u nás by ste povedali, že by aj pes plačúc utiekol, keby naň kvaplo zopár kvapiek.“
Cafezinho

Udržateľné a férové pestovanie kávy v Brazílii

V Brazílii sa na ploche okolo 685 000 hektárov pestuje licencovaná férová káva – to zodpovedá viac ako jednej tretine celkovej plochy na pestovanie v Brazílii. S 83 700 tonami kávy Fairtrade je Brazília po Kolumbii na druhom mieste medzi krajinami, ktoré produkujú kávu Fairtrade.

V Tchibo nájdete brazílske kávy z certifikovaného udržateľného hospodárstva, medzi nimi našu kávu „Brazil Mild“ certifikovanú alianciou Rainforest a kapsuly Cafissimo „Espresso Brasil Beleza“.
 
 
So stopami horkej čokolády a orieškov
Intenzita:66
od4,49
€/kg 56,12
Náhľad