Schließen

Žime udržateľnejšie s biobavlnou

Férovo k človeku i prírode

Kvôli intenzívnemu pestovaniu, klimatickým zmenám a veľkemu dopytu sú nároky na produkciu bavlny uspokojované čím ďalej, tým ťažšie.
Preto v mnohých našich textilných výrobkoch používame biobavlnu – aby sme podporovali jej férové a ekologicky prijateľné pestovanie.

Pri ekologickej produkcii bavlny sa nepoužívajú žiadne pesticídy ani chemické hnojivá, ale iba prírodné formy hnojenia a boje proti škodcom.

V čom môže byť biobavlna lepšia?

 

Napríklad v ochrane prírody.

Ekologická produkcia bavlny chráni prírodu, šetrí klímu a stará sa o to, aby sa celá rodina cítila čo najlepšie. Naše produkty s prímesou biobavlny ľahko spoznáte podľa údajov o materiáli: označenie "OCS 100" je zárukou toho, že výrobok obsahuje minimálne 95 % biobavlny; označenie "OCS Blended" garantuje obsah biobavlny vyšší než 50 %.

Dokáže tričko šetriť vodu?

S biobavlnou áno! Pri produkcii biobavlny sa používajú výhradne prírodné hnojivá a prípravky na ochranu rastlín. Tým sa zachováva úrodnosť pôdy, chráni zdravie ľudí, ale tiež sa šetrí voda – v prepočte celých 434 litrov na jedno tričko! V súčasnosti už 86 % bavlny použitej na naše textílie pochádza z udržateľných zdrojov. Vďaka tomu ušetríme ročne v prepočte vyše 198 miliónov vaní na kúpanie plných vody.

Je to dosť? Rozhodne je to veľký krok správnym smerom. My však chceme dosiahnuť ešte viac – myslíme na príjmy a pracovné podmienky farmárov i okolitú prírodu.

Je GOTS to isté čo Bio?

Global Organic Textile Standard, skrátene GOTS, je dokonca ešte viac: produkty certifikované podľa štandardu GOTS, rovnako ako tie s označením bio obsahujú bavlnu z ekologickej produkcie. Okrem toho sa v celom ich výrobnom procese dbá na dodržiavanie prísnych ekologických i sociálnych kritérií. Jedným z nich je napríklad to, že vaše odevy sa vyrábajú bez nebezpečných chemikálií a ďalších kritických zložiek. Navyše, značná časť našej posteľnej bielizne, prestieradiel, uterákov a detského oblečenia z bavlny sa certifikátom GOTS pýši už dnes.

Je to dosť? Certifikácia GOTS je obrovským posunom vpred. Okrem toho sa zasadzujeme aj o zaručenie stálych platov, ktoré zaistia pracovníkom v textilnom priemysle plnohodnotnú existenciu, a tiež dohliadame na dôkladné dodržiavanie kritérií GOTS vo všetkých fázach výroby.
Udržateľnosť v Tchibo

4 fakty o biobavlne

198 miliónov

naplnených vaní na kúpanie* zodpovedá množstvu vody, ktorú Tchibo dokázalo len v roku 2018 ušetriť používaním biobavlny.
*Základ na výpočet: jedna vaňa na kúpanie s objemom 150 litrov vody

Tretí najväčší predajca

výrobkov z biobavlny na svete. Pre nás v Tchibo je to potvrdenie, že sme sa vydali správnym smerom, a zároveň podnet, aby sme dôsledne kráčali po tejto ceste ďalej.
Zdroj: textileexchange.org

434 litrov

vody priemerne ušetrí Tchibo pri výrobe jedného trička s biobavlnou.
Zdroj: aboutorganiccotton.org

86%

bavlny nakúpenej pre Tchibo v r. 2018 pochádzalo z udržateľného pestovania.