Schließen

Ručná príprava kávy

» Kúpte si svoju obľúbenú kávu v celých zrnkách,
čerstvo ju zomeľte a namletú kávu ručne sparte.
To je najväčší pôžitok z kávy! «
Indre B. Kávová someliérka Tchibo
  

Čerstvo zomletá
chutí najlepšie!

Existuje niečo krajšie ako vôňa čerstvo zomletej kávy?
S našimi praktickými mlynčekmi zomeliete kávu vždy priamo pred sparením.
    

Čistý pôžitok

Od kanvice na vodu po filter: všetko na ručnú prípravu kávy.

Pripravujte kávu
ako profesionáli

Dávkovanie, mletie a sparenie: ako si vždy pripravíte dokonalú kávu.

Viac informácií
       

Profesionálne doplnky
na ručné sparenie kávy.

Dávkovanie, mletie a správna teplota: to pravé príslušenstvo na sparenie pomocou ručného filtra, kanvice s filtrom, French Press a iné.

Aké množstvo vody a kávy je optimálne?

Správny pomer kávy a vody je rozhodujúci pre pôžitok z kávy. Na jednu šálku prekvapkávanej kávy je ideálnych 250 ml vody a 16 gramov mletej kávy, čo zodpovedá približne dvom zarovnaným odmerkám na kávu. Chcete, aby Vaša obľúbená káva chutila vždy rovnako dobre? S digitálnou váhou na kávu odvážite množstvo kávy až na 0,1 gram presne. A vďaka zabudovanému časovaču si postrážite aj čas sparenia.

     

Príprava kávy
pomocou ručného filtra.

Klasická príprava pomocou filtra podčiarkne ovocné arómy a číru chuť.
  
Ideálna káva
na ručné sparenie
Vaša obľúbená zrnková káva:
vyrobená pre maximálny pôžitok.
Ku káve
S kanvicou na prípravu kávy sa príprava Vašej kávy stane malou oslavou. Namiesto toho, aby ste jednotlivé kroky prenechali automatickým prístrojom na prípravu kávy, ako je napríklad kávovar, sami priložíte ruku k dielu. Vôňa čerstvo pomletej kávy, pomalé rozvíjanie aróm pri zalievaní mletej kávy a, samozrejme, prvý dúšok čerstvo pripravenej kávy – to všetko je pôžitok z kávy vo svojej najkrajšej podobe. Tak ako si čoraz viac prívržencov získava pomalé jedenie, tzv. Slow Food, trendová je aj pomalá vlastnoručná príprava kávy. Na ručnú prípravu kávy existujú rôzne možnosti. Kávu si môžete pripraviť pomocou kanvice typu French Press, resp. kanvice s piestom, pomocou ručného alebo permanentného filtra alebo v kanvici typu Pour Over. V Tchibo nájdete vhodnú kanvicu na prípravu kávy spolu s príslušenstvom – a, samozrejme, aj zrnkovú a mletú kávu podľa Vašej chuti!
Pri výbere produktu, ktorý sa hodí k Vašim preferenciám, zohrávajú úlohu faktory ako čas, osobný vkus na kávu a obsluha. Pri kanvici s piestom alebo kanvici typu French Press, ako je napríklad naša kanvica BODUM Caffettiera French Press, sa mletá káva v bezfiltrovom nadstavci s piestom zmieša priamo s horúcou vodou: kávové oleje zostanú v nápoji a postarajú sa o intenzívnu a plnú arómu. Obsluha je jednoduchá a káva je hotová za niekoľko minút.
Rovnako jednoducho a rýchlo sa podarí príprava pomocou porcelánového filtra a filtračného papiera. V tomto prípade vodu pomaly nalievate, na to si treba vyhradiť približne tri až štyri minúty. Vďaka krátkemu času sparenia má káva menej horčín a veľmi jemnú chuť. Alternatívne je možné aj ručné zalievanie kávy pomocou kanvice z porcelánu a s permanentným filtrom. Ten prepustí tie najjemnejšie čiastočky, ktoré káve dodávajú plnú chuť.
Nakoniec existuje ešte metóda Pour Over, pri ktorej sa tiež používa permanentný filter. Ten je položený na kanvici z borosilikátového skla, ktorá je na našom modeli BODUM Pour Over opláštená krásnou korkovou manžetou. Vďaka pomalému nalievaniu vody sa aj pri tejto kanvici optimálne rozvíjajú arómy – pre intenzívny chuťový zážitok.
Aby ste dosiahli optimálny výsledok, pri obsluhe kanvíc na prípravu kávy treba dbať len na niekoľko, ale o to dôležitejších vecí. Stupeň mletia kávy by sa mal hodiť k príslušnej kanvici, rovnako aj množstvo mletej kávy. Držte sa nasledujúcich odporúčaní pre prípravu kávy s Vašou kanvicou. Údaj o množstve sa vždy vzťahuje na 150 ml vody, resp. jednu šálku, a riadi sa podľa toho, akú silnú kávu obľubujete:

● Infúzna metóda s ručným filtrom: jemný až stredný stupeň, 6 až 8 g mletej kávy
● Ručné sparenie pomocou metódy Pour Over: jemný až stredný stupeň, 8 až 12 g mletej kávy
● Príprava pomocou kanvice s piestom: hrubý stupeň, 8 až 12 g mletej kávy

Na mletie sa hodia naše ručné alebo elektrické mlynčeky na kávu. Pri presnom odmeriavaní pomáha príslušenstvo, ako sú napríklad odmerka alebo váha na kávu. Mimochodom, na chuť kávy má vplyv aj voda. Mäkká voda zvýrazňuje ovocné kyseliny, tvrdá voda ich zjemňuje. Pre vyváženú arómu je najlepšie použiť vodu so stredným stupňom tvrdosti (8,4 až 14 °dH).
Pred použitím papierového alebo permanentného filtra by ste ho mali navlhčiť, resp. vypláchnuť. Takto zabránite tomu, aby Vám pôžitok z kávy pokazili cudzie chute. Vodu nalievajte pomalými krúživými pohybmi od stredu smerom von, nakoniec tenkým prúdom. Takto sa mletá káva dostane rovnomerne do kontaktu s vodou a môže krásne napučať. Na to je najlepšie použiť kanvicu na vodu Tchibo so zabudovaným teplomerom alebo elektrickú kanvicu s labutím hrdlom, pri ktorej si môžete presne vopred vybrať teplotu a udržiavať ju viac ako 60 minút. To Vám uľahčí použitie ideálnej teploty na sparenie Vašej kávy od 92 do 96 °C.
Aj pri použití kanvice French Press je dôležitý cit: po vylúhovaní úplne pomaly stláčajte piest smerom nadol. Aby káva tak rýchlo nevychladla, odporúča sa predhriatie kanvice pred začatím varenia kávy.
Milovníci silnej kávy, ale aj všetci tí, ktorí sa pri ručnej príprave kávy nechcú veľmi namáhať, ocenia kanvicu s piestom. Pri nej nepotrebujete žiadny výmenný filter, vodu pri sparení môžete plynule nalievať, potom ju stačí krátko premiešať a po niekoľkých minútach stlačiť piest smerom nadol – a káva je hotová. Aj po použití je kanvica French Press rýchlo opäť čistá, treba len vypláchnuť kanvicu a nadstavec s piestom. Ak chcete pripraviť hneď niekoľko šálok kávy naraz, kanvica s piestom Vás nadchne aj v tomto prípade: je k dispozícii aj s objemom jeden liter.
Po príprave kávy prichádza na rad tá menej obľúbená práca: čistenie. Pri ručných kanviciach to však nie je žiadna veda. Pri kanviciach na prípravu kávy z ušľachtilej ocele a skla sú jednotlivé diely dokonca vhodné do umývačky riadu. Keramický filter môžete dať do umývačky riadu vcelku. Vyčistenie v umývačke riadu však spravidla vôbec nie je potrebné a postačí, keď kanvicu a nadstavec s piestom opláchnete pod tečúcou vodou. Pri kanvici French Press kávovú usadeninu na dne kanvice najlepšie uvoľníte vodou, potom ju zlejte do sitka a vyhoďte – alebo ňou pohnojte rastliny. Prichytené zvyšky sa veľmi ľahko uvoľnia, ak do kanvice dáte kvapku jemného čistiaceho prostriedku na riad s teplou vodou a potom niekoľkokrát pohýbete piestom hore a dole. Pena, ktorá sa vytvorí, odstráni všetky nečistoty. Potom už kanvicu French Press stačí len vyprázdniť, opláchnuť a osušiť – a je ako nová.