Používame súbory cookie, aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne. Viac informácií tu.
Schließen

LYŽOVANIE: HURÁ NA ZJAZDOVKU!

Z úst sa parí, líca horia, biele svahy sa mihajú zľava i sprava... Bežkové alebo zjazdové lyžovanie sú skrátka jedinečným zážitkom. Pre mnohých priateľov zimy sa každoročná zimná lyžovačka vďaka perfektnej kombinácii zábavy, aktivity a oddychu už stala neodmysliteľnou. A všetci ostatní nech vedia: Vyskúšať sa oplatí!

3 DOBRÉ DÔVODY NA LYŽOVANIE

Lyžovanie robí šťastnými

Lyžovanie robí šťastnými

Pohyb na čerstvom vzduchu vo všeobecnosti spôsobuje, že telo vytvára hormóny šťastia. Okrem toho vedci teraz zistili, že lyžiari zažívajú takzvaný flow, teda pocit príjemného plynutia, výnimočne často. Pretože ten, kto sa celkom sústredí na zjazdovku pred sebou, zažíva výnimočný pocit ľahkosti, pri ktorom sa všetko ostatné stáva nepodstatným.
Lyžovanie je zdravé

Lyžovanie je zdravé

Napriek možným pochybnostiam: So správnou prípravou a vhodným vybavením lyžovanie nie je nebezpečné, ale práve naopak, dokonca veľmi zdravé, pretože udržuje telo v kondícii. Posilňuje predovšetkým obehovú sústavu a urýchľuje metabolizmus tukov. Okrem toho zlepšuje rovnováhu a schopnosť koordinácie.
Zážitok pre celú rodinu

Zážitok pre celú rodinu

Zimná lyžovačka je taká obľúbená aj preto, že si ju môže vychutnať celá rodina spoločne. Malí aj veľkí si pri lyžovaní užijú zábavu pred pôsobivými snehovými kulisami a mimo každodenného stresu. Mnohé rodinne zamerané lyžiarske strediská ponúkajú špeciálne začiatočnícke kurzy už aj pre tých najmenších.

- PRÍRUČKA -
Osvedčené tipy, ako sa správne obliecť na lyže: „Princíp cibule“

Zvlášť pri zimných športoch vonku je správne oblečenie veľmi dôležité. A pri lyžovaní je skutočnou výzvou byť vhodne oblečený pri čakaní na lanovku a zároveň aj pri fyzicky náročnom zjazde. Osvedčenou stratégiou sa stal „princíp cibule“. Vďaka viacerým na sebe noseným vrstvám sa oblečenie dá flexibilne prispôsobiť danej situácii.

1. vrstva: Funkčná termobielizeň

Spodná vrstva sa stará o vyrovnávanie teploty. Musí zabezpečiť, aby sa telo v teple neprehrialo a v chlade nevychladlo. Na to je vhodná funkčná spodná bielizeň z umelých vlákien ako polyester a polyamid. Tá vlhkosť odvádza od tela na ďalšiu vrstvu. Najlepšie to funguje, keď bielizeň tesne prilieha na telo. Aby však bielizeň neškriabala alebo neodierala, sú vhodné ploché švy alebo bezšvové spracovanie.

2. vrstva: Tepelnoizolačné flísové oblečenie

Hlavnou úlohou strednej vrstvy je tepelná izolácia. Okrem toho musí odvádzať vlhkosť spodnej vrstvy na vrchnú vrstvu bez toho, aby sama zadržiavala vlhkosť. Preto napriek hrejivým vlastnostiam a vysokej priedušnosti nie sú vhodné kúsky oblečenia z bavlny. Prírodné vlákna majú totiž veľmi vysokú nasiakavosť a len pomaly schnú. Ako tepelnoizolačná vrstva pri lyžovaní sú, naopak, veľmi vhodné kúsky oblečenia z priedušného rýchloschnúceho flísu. Nohy je možné držať v teple napríklad aj vďaka priedušným termonohaviciam.

3. vrstva: Bundy a nohavice odolné proti vetru a poveternostným vplyvom

Pri lyžovaní musí byť telo dobre chránené pred ľadovým vetrom a snehom. Za to je zodpovedná vonkajšia vrstva odevu. Tá zabraňuje preniknutiu studeného vzduchu a vlhkosti. Preto sa označuje aj ako ochranná vrstva. Zatiaľ čo na jednej strane musí zabraňovať preniknutiu vetra a vlhkosti zvonku, musí zabrániť aj tepelnej akumulácii vnútri – musí byť teda tiež priedušná. O to sa postarajú lyžiarske nohavice a bundy vyrobené z funkčných vonkajších materiálov, napríklad so špeciálnou impregnáciou.

KTORÉ MATERIÁLY SÚ VHODNÉ NA LYŽIARSKU SPODNÚ BIELIZEŇ?

Na bežný deň je často prvou voľbou spodná bielizeň z bavlny, pretože je nenáročná a jednoduchá na údržbu. Pri zimnom športe má však bavlnená spodná bielizeň jednoznačné nevýhody: Ak sa napríklad pri zjazde spotíme, nasaje vlhkosť a nepríjemne sa lepí na telo. Ak sa potom viac nehýbeme, kvôli vlhkej bielizni veľmi rýchlo vychladneme. Na lyžovanie sú preto vhodné iné materiály.

Príjemne teplá a mäkká: Vlna merino

Vlna má vo všeobecnosti vynikajúce hrejivé vlastnosti. A vlna merino je vysokokvalitným druhom vlny. Je zvlášť jemná, takže neškriabe a hebko leží na pokožke. Je známa aj tým, že veľmi dobre neutralizuje pachy, a preto aj po niekoľkodňovom nosení stále príjemne vonia. Vlna merino sa stará o vyváženú telesnú mikroklímu, keďže rýchlo odvádza preč vlhkosť a akumuluje telesné teplo. Aj jej priedušnosť je veľmi vysoká.

Optimálna regulácia telesnej mikroklímy vďaka funkčným vláknam

Umelé vlákna sa dnes dajú vyrobiť tak, že ich vlastnosti sú presne prispôsobené na daný účel: A pri lyžovaní musí funkčná bielizeň okrem iného zabezpečiť, že sa telo ani pri striedaní aktívnych fáz a prestávok neprehreje ani nevychladne.

Aktuálne trendy v lyžiarskom oblečení

Funkčnosť a bezpečnosť sú pri lyžiarskom oblečení najvyššou prioritou – to však neznamená, že súčasne nemôže vyzerať dobre. Naopak: Napríklad sýte žiarivé farby a rafinované strihy ľahkých páperových búnd a hrejivé doplnky sa dajú bez problémov nosiť aj v bežný deň.
Okuliare s odrazovými sklami

Okuliare s odrazovými sklami

Lyžiarske okuliare chránia pri lyžovaní oči pred rozvíreným snehom a UV žiarením. Najvhodnejšie sú okuliare s červeno-oranžovými alebo modrastými odrazovými sklami. Pri zlých viditeľnostných podmienkach je vďaka nim možné ľahšie rozoznať aj menšie nerovnosti zjazdovky.
Veselé farebné doplnky a oblečenie

Veselé farebné doplnky a oblečenie

Či už podľa poslednej módy, s nápadnou potlačou alebo skôr športovo tón v tóne: Pri lyžiarskom oblečení je skrátka najviac zábavy v bundách a nohaviciach vo sviežich, sýtych a žiarivých farbách. Nenápadnejšie oblečenie sa dá osviežiť doplnkami – prilbami alebo šatkami v krikľavých farbách.
Ultraľahké bundy a hrejivé kabátiky

Ultraľahké bundy a hrejivé kabátiky

Moderné páperové bundy presvedčia svojou extrémnou ľahkosťou a vynikajúcou tepelnou izoláciou. A hrejivý kabátik je skvelým doplnkom viacvrstvového odevu – keďže sa podľa potreby dá rýchlo obliecť či vyzliecť. Tepelná izolácia funguje pri páperovom oblečení vďaka vzduchu. To sa dá preto aj veľmi úsporne uložiť a skladovať.
Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnosť na prvom mieste

Či už lyžujete pravidelne, alebo ste úplný začiatočník: K bezpečnému lyžiarskemu vybaveniu jednoducho patrí ochranná prilba. V niektorých krajinách, ako aj na Slovensku, platí pre deti zákonná povinnosť nosenia prilby pri lyžovaní. Ale aj dospelí by mali nosiť prilbu. Tá totiž chráni pred nebezpečnými zraneniami hlavy pri páde alebo zrážke. Okrem toho udržiava hlavu v teple. Moderné prilby sú pritom nielen ľahké a pohodlne sedia, ale presvedčia aj svojím atraktívnym dizajnom.
    
Žiaľ už vypredané
  • Lyžiarska a snoubordová prilba
Výnimočne ľahká a odolná proti nárazom vďaka výrobnej metóde In-Mould
39,95
28,00
Žiaľ už vypredané
  • Snehové okuliare s výmennými priezormi
Vrátane 2 priezorov: zrkadlový priezor do slnečného počasia – žltý priezor do poveternostných podmienok, ako je sneženie a hmla
39,95

Zimné športy: Najlepšie oblečenie na zjazdovku!

Od priedušnej termobielizne až po hrejivú lyžiarsku bundu: Nájdite teraz na tchibo.sk to najlepšie vybavenie!