Káva ako životabudič

Prečo sa vlastne káva označuje za životabudič? To sme sa spýtali Dr. Gerharda Bytofa, biológa a vedca v oblasti kávy. Už viac ako 20 rokov sa zaoberá týmito ušľachtilými zrnkami a ich účinnými látkami.

3 otázky na vedca Dr. Gerharda Bytofa

Dr. Gerhard Bytof je od roku 2007 v Tchibo zodpovedný za výskum a vývoj kávy.

Káva je známa ako životabudič – aké má však v skutočnosti účinky?

Dr. Gerhard Bytof: Na prvom mieste treba každopádne spomenúť pôsobenie kofeínu. Keby som chcel byť teraz úplne presný, povedal by som: kofeín Vás nepreberie, ale na istý čas zabráni tomu, aby ste boli unavení.

Výsledok je však ten istý– prirodzený obsah kofeínu jednej až jeden a pol šálky kávy (cca 50 – 100 mg/150 ml) môže prispieť k tomu, že sme pozornejší a dokážeme sa lepšie koncentrovať.
A ako možno hodnotiť zdravotnú znášanlivosť kofeínu v káve?

Dr. Gerhard Bytof: Pitie kávy je pôžitok starý minimálne tisíc rokov. Ľudia, ktorí kávu pijú, väčšinou sami nájdu mieru, ktorá im vyhovuje, pričom znášanlivosť je u každého iná. Aj tu sa možno opierať o oficiálne vedecké stanoviská. Napríklad nedávno príslušný Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) stanovil hranicu denného príjmu kofeínu pre zdravých dospelých (s výnimkou tehotných alebo dojčiacich žien) na 400 mg. V preklade to znamená asi štyri až päť šálok s objemom 150 ml. Okrem toho správa upozorňovala na fakt, že v niektorých krajinách veľa ľudí (až 33 % populácie) prijíma pravidelne oveľa viac kofeínu (predovšetkým vo forme kávy), čo už – vzhľadom na zdravie – stojí za zváženie.
Ktorú ďalšiu účinnú látku nachádzajúcu sa v káve okrem kofeínu považujete za zaujímavú?

Dr. Gerhard Bytof: Keďže sme pri téme životabudič: Vedeli ste, že pri pražení kávy, hlavne na espresso, vzniká vitamín? Vitamín B3, známy aj ako niacín, sa nachádza v mäse, rybách, obilninách a zelenine, rovnako však aj v praženej káve; podporuje správnu látkovú výmenu a takisto môže zmierniť príznaky únavy.

Dvomi až tromi espressami (podľa spôsobu prípravy až do 100 ml) je možné pokryť 7,5 % dennej potreby niacínu – a to úplne bez toho, aby sme prekročili stanovený denný limit množstva kofeínu od EFSA. Okrem toho sú aj espressá bez obsahu kofeínu zdrojom vitamínu B3. Samozrejme, tieto údaje platia len pre zdravých dospelých (s výnimkou tehotných alebo dojčiacich žien).

Netreba zabúdať na to, že zdravá a rozmanitá strava sa takisto postará o zásobenie vitamínom B3 a ako je zrejmé, aj káva sa dá bez problémov zaradiť do zdravého stravovania.

Naše kávy

 
 
 
 
 
 
 
 
Žiaľ už vypredané
  • Tchibo Exclusive Intense - mletá káva
Káva s intenzívne plnou chuťou
Intenzita:66
6,29
€/kg 25,16
Náhľad
Lahodne voňavá káva
Intenzita:66
3,49
€/kg 13,96
Náhľad
Žiaľ už vypredané
 
 
 
 
Caffè Crema s elegantnou arómou a decentným ovocným akcentom
Intenzita:36
12,99
€/kg 25,98
Náhľad
Žiaľ už vypredané
  • Caffè Crema plná chuť – zrnková káva
Aromatický pôžitok plnej chuti s decentnými tónmi čokolády
Intenzita:46
9,69
€/kg 19,38
Vyvážená a silná chuť, ako od profesionálneho baristu
Intenzita:56
12,99
€/kg 25,98
Náhľad
 
 
Intenzívne talianske espreso v osvedčenej kvalite značky Tchibo
Intenzita:66
11,99
€/kg 23,98
Náhľad
Elegantné talianske espreso v osvedčenej kvalite značky Tchibo
Intenzita:46
11,99
€/kg 23,98
Náhľad