Schließen

TRVALÁ UDRŽATEĽNOSŤ – VIAC NEŽ LEN SLOVÁ

Keď v Tchibo hovoríme o trvalej udržateľnosti, stredobodom našej pozornosti nie sú slová, ale konkrétne činy. Či už ide o životné prostredie, férové podmienky, biodiverzitu, dlhovekosť, efektívnosť, bezpečnosť, vzdelávanie alebo zdravie: dôsledne pracujeme na realizácii trvalo udržateľných procesov – od pestovania plodín cez vývoj našich produktov až po recykláciu. Od roku 2006 je trvalá udržateľnosť pevnou súčasťou stratégie Tchibo a cieľ je jasný: chceme dosiahnuť 100 % trvalo udržateľné podnikanie. Pred sebou máme ešte mnoho práce, ale veľa sme toho už dosiahli. Sme na ceste – poďte s nami.

Trvalá udržateľnosť v oblasti pestovania kávy

Spolu s našimi partnerskými organizáciami sa aktívne zasadzujeme za ochranu prírody a lepšie životné podmienky pre pestovateľov kávy. Už dnes naša káva Privat Kaffee, Caffè Crema a Barista Espresso pochádza zo 100 % certifikovanej trvalo udržateľnej produkcie.

Trvalá udržateľnosť kapsulového systému Cafissimo

Pre naše kapsuly Cafissimo používame len kávu a čaj z trvalo udržateľnej produkcie, s našimi partnermi priamo na mieste podporujeme ekologické a spoločensky prijateľné metódy pestovania. Naše kávovary Cafissimo boli vyvinuté s ohľadom na ekologickosť a energetickú efektívnosť a pracujeme aj na trvalo udržateľnom riešení pre kapsuly Cafissimo.

Trvalá udržateľnosť v našich kolekciách

Pre Tchibo sa na celom svete týždeň čo týždeň vyrábajú nové produkty. Keďže chceme prevziať zodpovednosť za naše činy, v krajinách pôvodu sa dôsledne zasadzujeme za dodržiavanie ekologických a spoločenských štandardov v celom výrobnom a dodávateľskom reťazci. V roku 2015 sme získali ocenenie ako tretí najväčší predajca biobavlny.

WE. Konajme spoločne!

Spoločne za lepšie pracovné podmienky: od roku 2007 sme v deviatich výrobných krajinách vybudovali vzdelávací program WE. Naším cieľom je trvalé zlepšenie pracovných podmienok v spolupráci so zamestnávateľmi a zamestnancami. Dnes sa na programe WE zúčastňuje už 320 tovární.

Pomoc rodinám, podpora vzdelávania

V krajinách, kde sa pestuje káva a bavlna, sa v rámci mnohých našich vlastných projektov zasadzujeme za lepšie životné podmienky pre miestnych ľudí. V Afrike a Južnej Amerike pomáhame predovšetkým v oblasti vzdelávania podľa zásady „pomáhame ľuďom, aby si pomohli sami“.

Čo hovoria naši partneri

Na našej ceste za trvalou udržateľnosťou úzko spolupracujeme s mnohými mimovládnymi organizáciami, okrem iného s organizáciami Save the Children, Fairtrade, nadáciou Aid by Trade alebo Textile Exchange.

Kathrin Wieland (Save the Children)

„Sme naozaj veľmi šťastní, že sa spoločnosť Tchibo stala naším partnerom, pretože sa skvelo dopĺňame. Tchibo má podobné hodnoty a zásady pri realizácií projektov.“ Kathrin Wieland, konateľka Save the Children Nemecko

Dieter Overath (Fairtrade)

„Zavedenie kávy Tchibo Barista do sortimentu Tchibo znamenalo pre odbyt kávy produkovanej pestovateľskými organizáciami, ktoré sú držiteľom certifikátu FairTrade, zásadný impulz. Predaj za podmienok FairTrade pre pestovateľov kávy znamená stabilné ceny a dodatočnú prémiu pre spoločné projekty. Sme optimisti a veríme, že na základe dobrej spolupráce s Tchibo toho môžeme dokázať ešte viac. Takto vyzerá konkrétna realizácia zásad trvalej udržateľnosti – s dobrými výsledkami v krajinách pôvodu.“ Dieter Overath, konateľ TransFair e.V. (Fairtrade Nemecko)

Christoph Kaut (Aid by Trade)

„Vzdelávanie je hnacou silou trvalo udržateľného rozvoja. Tešíme sa, že so spoločnosťou Tchibo ako dlhoročným partnerom prispievame k tomuto rozvoju a že vďaka novým školám mnohým deťom pestovateľov bavlny, ktorí sú súčasťou iniciatívy CmiA, aj na odľahlých územiach Afriky, dávame možnosť chodiť do školy. Vďaka tomuto projektu už deti nemusia podstupovať niekoľkokilometrové únavné cesty do školy.“ Christoph Kaut, generálny riaditeľ nadácie Aid by Trade Foundation

Liesl Truscott (Textile Exchange)

„Tchibo významne prispieva k rozvoju kontrolovaných biologických plodín predovšetkým v oblasti bavlny a okrem toho podporuje trvalú udržateľnosť aj v mnohých ďalších výrobných a dodávateľských reťazcoch. Blahoželáme spoločnosti Tchibo – pretože je to jediný podnik, ktorý sa v roku 2015 nachádza na čele tabuliek v 3 zo 4 našich hodnotiacich kategórií. Tchibo je okrem iného tretím najväčším celosvetovým predajcom biobavlny. To je vynikajúce!“ Liesl Truscott, riaditeľka iniciatívy European & Farm Engagement organizácie Textile Exchange

Peter McAllister (Ethical Trading Initiative)

„Tchibo je už niekoľko rokov členom iniciatívy Ethical Trading Initiative. Vždy na mňa robilo dojem, ako veľmi je tento podnik ochotný zohrávať aktívnu úlohu pri riešení kritických výziev v hospodárstve; napríklad jeho vedúca úloha pri tvorbe dohody o požiarnej ochrane v Bangladéši alebo jeho snahy o zvýšenie nízkych miezd v odevnom priemysle. Aj keď všetci vieme, že je pred nami ešte veľa práce, teším sa, že Tchibo teraz viac hovorí o svojej aktívnej účasti na tejto iniciatíve.“ Peter McAllister, riaditeľ iniciatívy Ethical Trading Initiative

Uznanie za našu aktívnu účasť

Dôležité ceny a ocenenia nás povzbudzujú, aby sme aj naďalej pracovali na realizácii našich cieľov. Nepovažujeme to len za uznanie za našu doterajšiu činnosť, ale aj za záväzok, aby sme aj naďalej ambiciózne pokračovali v ceste za 100 % udržateľným podnikaním.
Nemecká spolková vláda udelila spoločnosti Tchibo ocenenie za to, „že jej obchodná činnosť sa komplexne zameriava na trvalú udržateľnosť a spoločenskú zodpovednosť a zohľadňuje pri tom celý výrobný a dodávateľský reťazec“.
V rámci spotrebiteľskej štúdie magazínu Reader’s Digest vykonanej v roku 2015 bola spoločnosť Tchibo opäť zvolená za „najdôveryhodnejšiu značku“ aj v oblasti aktívnej účasti na trvalo udržateľnom rozvoji.
Od využívania zdrojov cez výrobu produktov až po distribúciu sa Tchibo snaží o dosiahnutie strategických cieľov trvalej udržateľnosti. Za to spoločnosť Tchibo získala cenu trvalej udržateľnosti v logistike od Spolkového združenia pre logistiku (Bundesvereinigung Logistik, BVL).
Spoločnosť Tchibo GmbH získala „cenu za podnikateľskú etiku 2012“. Tchibo túto cenu získalo za „príkladné úsilie na ceste k 100 % trvalo udržateľnej obchodnej činnosti v oblasti kávy a nepotravinárskeho tovaru.“

Produkty Tchibo z hľadiska trvalej udržateľnosti

Oblečenie z biobavlny, nábytok z dreva pochádzajúceho zo zodpovedne obhospodarovaných lesov, káva pestovaná podľa zásad trvalej udržateľnosti alebo kávovary Cafissimo s nízkou spotrebou elektrickej energie – toto je len malá ukážka nášho sortimentu.